[av_textblock size=” font_color=” color=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=”]

Apartman Güvenlik Kamerası

Apartman güvenlik kamerası Günümüzde artan hırsızlık vakaları ile her geçen gün önem kazanmaktadır.

Pek çok apartmanda ortak alana bırakılmış ayakkabı, bisiklet, motorsiklet çalınmakta, açık otoparklardaki araçların kapıları kırılmakta, hatta araçlar çalınabilmektedir.

Özellikle gündüz saatlerinde bazı daireleri takibe alan hırsızlar, ev terkedildiği anda hızla harekete geçerek 15-20 dakikalık bir zaman diliminde daireleri soyabilmektedir.

Apartman güvenlik kameraları, tek başına yeterli olmamakla birlikte, apartmana girmeyi düşünen art niyetli kişiler, eşgalleri ortaya çıkıp yakalanabilecekleri dolayısıyla daha çok “güvenlik kamerası olmayan” apartmanları tercih etmektedirler.

Apartmanımda güvenlik kamerası var. Güvende miyim?

Hem evet, hem hayır. Bu soruya cevap verebilmek için aşağıdaki soruların cevaplarını bilmek gereklidir:

Apartmandaki Kamera Sistemi Çalışıyor mu?

Pek çok apartmanda, her sabah ve akşam önünden geçtiğiniz apartman güvenlik kamerası arızasız bir şekilde görüntüleri alıp görüntüleri kaydetmemektedir.

Kameralardan bir veya birkaçı arızalı olmakta, merkez cihazlardaki arızalardan dolayı hiçbir kayıt yapılamamakta, daha da vahimi, kimse bu durumun farkına varmamaktadır.

Ta ki, bir olay yaşanıp da görüntüler gerekene kadar. Bir olay yaşandığında, görüntüleri kayıt cihazından alamıyorsanız, o sistem hiçbir işe yaramıyor demektir. Yani %20 ucuza aldığınız ürün size gerekli olduğunda siz o üründen faydalanamıyorsanız, ucuza almış sayılmazsınız.

Emin olmak için ne yapmalı?

Apartmana kamera sistemi kurulurken, tabi ki maliyetler önemli. Maliyetleri azaltmaya çalışmak hakkınız. Ancak aşağıdaki noktalara dikkat etmekte fayda var:

  • Kamera Sisteminize bağlı bir adet monitör alın, ve böylelikle kayıt cihazının faal olarak kayıt edip etmediğini belirli aralıklarla denetleyin. Monitör olmadığı için arızalar farkedilmiyor, her gün önünden geçilen sistem çalışmıyor ve kimse farkına varmıyor. 70USD+KDV ile ucuz ama işinizi görecek bir monitör sahibi olabilirsiniz. Monitör ücreti yüksek geliyorsa ikinci el monitörlerle de bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
  • Sisteminizi bir firmadan tedarik edin. Herhangi bir firmadan değil de, uygun fiyat veren bir ekipten sistemi tedarik ettiğinizde, karşınızda muhattap bulmakta sıkıntı yaşarsınız.
  • Noname ürünlerle verilen teklifleri ciddiye almayın. Bu tarz ürünlerle herhangi bir arıza durumunda teknik destek almak çok problemlidir. Teknik servis hizmeti verdiğimiz apartmanlardaki eski cihazlar sıklıkla noname olmakta, garanti süresi dolmadan ya da dolduktan sonra üretici firma kapanmış olmaktadır.
Hangi ürünler noname dir?

Bir ürünü internette araştırdığınızda, o ürün hakkında detaylı teknik açıklama yapılan, çok sayıda web sayfası bulamıyorsanız o ürün noname olarak kabul edilebilir.

Bir ürün hakkında arama yaptığınızda hiçbir açıklama bulamıyorsanız, o ürün nonamedir.

Kameralar Doğru Konumlandırılmış mı?

Özellikle doğru noktalara konumlandırılan kameralar, yeterli çözünürlüğe sahiplerse hırsızların eşgalleri ortaya çıkarılmaktadır.

Apartmanlara Kurulan Kameralar Niçin Kalitesiz?

Yönetim sistemimizin açık bir noktası, apartman yöneticilerine niçin daha uyguna teklifler varken bu firmayı, bu ürünü tercih ettin baskısıdır. Bu baskı direk olmasa bile, dolaylı olarak yapılmaktadır. Yöneticiler, aradaki maliyet farkını açıklayamayacakları için daha uygun fiyatlı ürünlere yönelmektedir.

Pek çok firma, ucuz, ille de ucuz ürün arayan müşterileri yüzünden kalitesiz ürünlerle çalışmak zorunda kalmakta, bu sebeple sektörde kalite düşmektedir. Kaliteli ve kalitesiz bir harddisk arasındaki maliyet farkı %30 ları aşmaktadır.

Sektördeki Çantacılar

Herhangi bir firmaya bağlı olmayan çantacı dediğimiz ekipler, kurabilecekleri en ucuz sistemi araştırıp,  günlük yövmiyelerini çıkartacak şekilde teklif vermektedirler.

Fakat, herhangi bir teknik servis ihtiyacı olduğunda, olası arızalarda, bu şahıslara ulaşmak her zaman problemlidir.

[/av_textblock]

[av_hr class=’invisible’ height=’50’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’ admin_preview_bg=”]

[av_social_share title=’Paylaş’ style=” buttons=’custom’ share_facebook=’aviaTBshare_facebook’ share_twitter=’aviaTBshare_twitter’ share_pinterest=’aviaTBshare_pinterest’ share_gplus=’aviaTBshare_gplus’ share_reddit=’aviaTBshare_reddit’ share_linkedin=’aviaTBshare_linkedin’ share_tumblr=’aviaTBshare_tumblr’ share_vk=’aviaTBshare_vk’ share_mail=’aviaTBshare_mail’ admin_preview_bg=”]