Güvenlik Kamera Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Güvenlik Kamera Fiyatlarını Etkileyen Faktörler : kurulan sistemin çalışma mantığı, sistemde kullanılacak kameraların sayısı, çözünürlüğü, diğer parametreleri, gibi faktörlerle değişmektedir. Aşağıda daha detaylı açıklamaya çalıştık.

Çalışma Mantıkları

En yaygın kullanılan kamera sistemleri:

  • AHD(Analog HD), koaksiyel kablo üzerinden sinyal iletimi sağlanır. Analog sistemlerle aynı altyapıyı kullanır.
  • HD TVI(bazı yerlerde Turbo HD olarak da tanımlanmaktadır. Ancak neyin Turbo olduğunu biz hala çözemedik ), AHD dolayısıyla analog sistemlerle aynı altyapıyı kullanır.
  • IP Sistemler, IP tabanlı sistemlerdir, kablolama, altyapı olarak yukarıda saydığımız sistemlerden farklıdır, bu sistemlerdeki veriler akıllı video analiz programlarıyla, kişi, ürün nesne sayma, plaka tanıma sistemlerine dönüştürülebilir.  IP Kameralarda, kamerasına göre,  saldırı, terk, eksik nesne, alan ihlali algılama, yüz tanıma, ses tanıma gibi özellikler bulunabilmektedir. Orta ve üst düzey kurumsal işletmeler tarafından tercih edilmektedir. IP güvenlik kamerası fiyatları, AHD ve HD TVI sistemlerin iki dört katı arasında değişmektedir. Bu kadar geniş aralığın sebebi, IP kameralarda opsiyonel özelliklerin çok fazla olması, eklenen özelliklere göre fiyatın geniş bir bantta hareket etmesidir.

Eski analog sistemler,  AHD ve HD TVI sistemlerle aynı fiyattadır, ve yeni üretim yapılmamakta, eski stoklar satılmaktadır. Analog sistemler, yerlerini AHD ve HD TVI sistemlere bırakmaktadır. Piyasada, HDCVI, HDSDI gibi sistemler bulunmakla birlikte, randıman alınmadığı için kullanılmamaktadır.

Kamera Sayısı

kamera sayisi teknodogu

Sistemde kullanılacak kamera adeti, güvenlik kamerası sistemi maliyetini birinci dereceden etkilemektedir. En basit sistemler, 4 kameralı sistemler olarak düşünülebilir.

Şunu belirtmek isteriz ki, 2 kameralı bir sistemle, 4 kameralı bir sistem arasında, fiyat farkı %10-15 civarındadır. Bunun en büyük sebebi, merkezi ekipmanların belli bir maliyetinin olmasıdır.

Kamera Çözünürlüğü

kamera kayit cozunurlukleri teknodogu

Eski analog sistemleri saymazsak, şu anda kamera sistem çözünürlükleri, 1mp den 4Kya kadar uzanmaktadır. 2mp üzeri sistemler, üst düzey sistemler olarak tanımlanabilir. 1mp görüntü kalitesi, kullanılan cihazların işlemcisi, sensör özellikleri, gibi parametreler de kaliteliyse pek çok uygulama için yetmektedir.

Kamera sistemleri sektöründe, algı ile çok iyi oynanmakta, kalitesiz ürünler, yüksek kaliteli ürünler olarak tanıtılmaktadır.

1.3MP kameralar, HD dediğimiz 1280px720p çözünürlüğünün 1280px960p olan halidir. Bu yüzden bazı kamera üreticileri arada bariz bir fark olmadığı için 1.3MP kamera üretmezler.

2.0MP Kameralar, aynı zamanda Full HD olarak isimlendirilir, 1920x1080p çözünürlüğünde görüntü üretirler. Bu kameralara 1080P de denmektedir. Özetlersek: 2MP=1080P=FULL HD.

3.0 ve 4.0MP Kameralar, 2016 2.ci yarısından itibaren pazarda yerini almıştır, ancak bu kameraları kullanmadan önce, Kamera Kayıt Cihazı – DVR Seçimi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Son kullanıcı, uygun fiyatlar, ön plana çıkartılan gerçek olmayan megapiksel değeri ve sensör markasıyla aldanmaktadır.

S/N Oranı:

Kamera satın alırken, uygulaması yaptırırken, dikkat edilmesi gereken, ancak gözönünde bulundurulmayan bir parametredir.

Kameraların görüntü sinyali oluştururken oluşturduğu görüntü sinyalinin gürültüye oranıdır. Pek çok kamera üreticisi bu değerleri belirtmemekte, veya yanlış belirtmektedir.

S/N Oranı ne kadar yüksekse kameranın görüntüsü o kadar nettir.

40-50dB: Piyasada en çok karşılaşılan S/N oranıdır, çünkü en ucuz kameralardaki orandır.

50-60dB: Orta kalite kameraların oranıdır, yeterli netlikte sinyal üretir.

60dB ve üzeri: Dahua, Hikvision gibi üreticilerin kameraları bu S/N oranını sağlarlar. Görüntüler oldukça nettir, kıpırtılar ve flu noktalar gözle görülemezler.

Kamera Sensörü

Günümüzde en yaygın kullanılan sensör markası Aptina ve Sony dir.

Ayrıca sensörler kendi içinde CMOS ve CCD olarak ikiye ayrılmaktadır. Ucuz firmaları geçelim, kaliteli dediğimiz pek çok kamera üreticisi günümüzde CMOS sensörlü kameralar üretmektedir.

Aptina ve Sony sensör üreticilerinin birbirine denk ürünleri vardır, Aptina nın bir ürünü Sony’den üstün olabilir, ya da tam tersi. Bu sebeple, SONY SENSÖRLÜ OLMASI BİR KAMERANIN DAHA ÜSTÜN OLDUĞU ANLAMINA GELMEZ.

Oysa ki, CCD sensörlerle çekilen videolarda gürültü çok daha azdır, daha net görüntü elde edilir.

Kaliteli kamera markalarının dahi, günümüzde CMOS sensörlü kameralar üretmesinin sebebi maliyettir, rekabet şartları gereği, CMOS sensörlü* kameralar üretip satarlar.

Piyasada, internette pek çok yerde gördüğümüz ucuz set kamera satış siteleri ise güvenlik kamerası seti satarken SONY CCD sensörlü diye satmaktadırlar. Oysaki bu dürüst olmayan bir satış politikasıdır. Kaliteli, üst düzey, markalar daha yüksek fiyatlarla Sony CCD sensörlü kamera satamazken, yarı fiyatına, üçte bir fiyatına CCD sensörlü kamera satılacağına inanmak, hatadır.

Kamera sistemleri kurdurmayı düşünenleri, elinizdeki ayırdığınız bütçeyle, sizi kandırmayacak, C kalite malı, size A kalite diye sunmayacak firmalarla çalışmaları konusunda uyarmaktayız.

*CMOS sensörler de kalite kalitedir. Sensörden sensöre fark vardır.

Kamera Lensi

Kamera Lensleri, dış ortamdan gelen görüntüyü süzerek, kamera sensörünün üzerine düşürürler. Basit bir mantıkla düşünürsek, bu parça, camdan ibarettir.

Ancak bazı uyanık firmalar, müşterinin kafasını karıştırmak için ürünlerini Sony Lensli Kamera diye takdim etmektedirler.

Cep Telefonu İzleme

Kamera sistemlerinde, uzaktan izleme, artık olmazsa olmaz bir gereklilik halini almıştır. Sabit IP ile veya P2P teknolojisiyle uzaktan izleme yapılabilmektedir. Cep telefonu izleme kalitesi markadan markaya, üründen ürüne  değişmekte, ucuz kamera sistemi kurduran pek çok kişi uzaktan izlemede çok büyük problemler yaşamaktadır. Cep telefonu izleme ve Kamera Kayıt Cihazı ile ilgili daha detaylı bilgiyi, kamera kayıt cihazı seçimi  yazımızda bulabilirsiniz.

Diğer Parametreler

WDR, BLC, AGC, hareket algılama gibi parametrelerdir.

Bu parametrelerin detaylarına çok girmek istemiyoruz, ancak her kameranın WDR, BLC gibi özelliklerinin aynı seviyede olmadığını bilmenizi isteriz.

Uygun fiyata WDR li bir kamera aldığınızı düşünürken, WDR’den WDR’ye ne kadar fark olduğunu, kameraları taktırdıktan sonra farkedebilirsiniz.

Sektörde, uygun fiyata, refurbished malzemeler, sıfır diye lanse ederek satılmakta, kullanıcı bunun sıkıntılarını birkaç ay sonra farketmeye başlamakta, kurdurduğu sisteme destek bulamamaktadır. Paket kamera sistemleri, paket kamera fiyatları çok cazip olarak sunulmakta, fakat son kullanıcı, kalın puntolarla ön plana çıkarılan yanlış terimlerle aldatılmaktadır. Sisteminize takılan refurbished veya yanlış seçilmiş bir harddisk yüzünden sistemin gerçekten gerekli olduğu durumlarda kayıt izlenememekte, yanlış seçilen cihazlar yüzünden gece görüşlerinde ve kameralarda birkaç ay içerisinde problemler ortaya çıkmaktadır.

Refurbished Harddisk Nedir?

Yıllarca kullanılan harddiskler, bir noktadan sonra bozulacaklardır. Veya, aşırı ısı, sarsıntı gibi faktörlerle bir harddisk er ya da geç bozulur. Refurbished Harddiskler ise, bu tarz bozulan harddisklerin tamir görüp tekrar satışa sunulmuş halidir. Refurbished Harddiskleri, pert kayıtlı otomobile benzetebiliriz. Ucuz deriz, ama binmek istemeyiz.